O mnie

Piszę, fotografuję i rozmawiam z ludźmi. Na blogu poruszam tematy związane z Trójmiastem, podróżami (zarówno tymi dalekimi, jak i tuż za miedzę), fotografią i działaniami społecznymi. Lubię internet i możliwości, jakie daje. Jeżeli chcesz ze mną się skontaktować, napisz na maila ana.matusevic[at]gmail.com.

Galerie zdjęć z podróży i sesji zdjęciowych publikuję na stronie www.JakMalowany.pl

 


Czym się zajmuję?

  • Piszę teksty do gazet i magazynów
  • Pracuję w Instytucie Kultury Miejskiej i zajmuję się projektami literackimi
  • Wspieram Anitę Demianowicz w organizacji Spotkań Podróżujących Kobiet TRAMPki
  • Prowadzę fejsbukowe fanpejdże i instagramy
  • Prowadzę spotkania, prezentacje i warsztaty nt. podróży oraz wolontariatu

Z mojego blogowego CV:

spotkanie_leborkGrecja i Peloponez. Spotkanie poświęcone najciekawszym miejscom Peloponezu i greckiego stylu życia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku. Opowiadałam o stereotypach, które się nie sprawdziły, trudnościach, z jakimi się zetknęłam w kontakcie z Grekami podczas mojego półrocznego pobytu na Peloponezie i miejscach spoza standardowego turystycznego szlaku.

Ptrampki_fot_kociumbasrelekcja pt. „Tropem przeczytanego” na trzeciej edycji Spotkań Podróżujących Kobiet – TRAMPki. Mówiłam o moich podróżach w poszukiwaniu miejsc, o których czytam w powieściach i reportażach – lokalizacje w Whitby opisane przez Brama Stokera w „Draculi”, lokalizacje w Sarajewie opisane przez Barbarę Demick w książce reporterskiej „W oblężeniu”, znaczenie książek w procesie poznawania obcej rzeczywistości na przykładzie „Gorzkich pomarańczy”  Dionisiosa Sturisa i mojego półrocznego pobytu w Grecji. Wydarzenie odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności, udział wzięło prawie 300 osób.

gdynia

Przewodnik „Gdynia zdaniem blogerów”. Do pracy nad przewodnikiem redaktorzy zaangażowali blogerów i blogerki nie tylko piszące o Mieście, ale będących prawdziwymi zapaleńcami w swojej działce. Z publikowanych przez nich artykułów i felietonów wyciągnęli fragmenty, które opowiadają o miejscach niezwykłych, ważnych lub nietypowych. W ten sposób powstała oryginalna lista must see i dla turystów, i dla mieszkańców Gdyni. Więcej o projekcie przeczytasz tutaj >>

bibliocampBiblioCamp to edukacyjno-kulturalne przedsięwzięcie prezentujące ciekawe i wartościowe inicjatywy z obszaru „nowych mediów”, a zwłaszcza internetu. Organizatorem projektu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku (WiMBP). Dla kolejnych edycji Bibliocampu przygotowałam: artykuł 5 filarów dobrego bloga (2013), serię portretów ekspertów, przygotowujących publikację Bibliocampu (2014), fotorelacje ze spotkań i wydarzeń (2015).

logo_pionoweWiMBP w Gdańsku,  a dokładniej Filia przy ul. Mariackiej 42 i jej pracownicy, wsparli moją inicjatywę Wilno czyta, w ramach której udało nam się zebrać około tysiąca nowych i przydatnych dla młodzieży szkolnej książek po polsku. Książki trafiły do szkolnych bibliotek: Gimnazjum im. Adama Mickiewicza oraz Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego, obie w Wilnie. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach (m.in. Dziennik Bałtycki, Radio Plus). Kilka słów o projekcie w serwisie informacyjnym Znad Wilii >>

logo-trampkiWarsztaty Wolontariat Europejski jako podróż życia w ramach Spotkań Podróżujących Kobiet organizowałam zdalnie, podczas mojego pobytu w Grecji. Poprowadziły je trzy niesamowite kobiety: Martyna Skura, Agnieszka Kwiatkowska i Kamila Murdzia, zapalone podróżniczki, aktywnie zaangażowane w inicjatywy wolontarystyczne.

gazetyNałogowo piszę. Dla magazynu Live & Travel przygotowałam serię reportaży, studenckiego magazynu Pod Prąd artykuł przekrojowy o social mediach oraz wywiad z autostopowiczkami, podróżującymi po Albanii, dla magazynu AlterPop przez dłuższy czas przygotowywałam dział literacki. Część z tych materiałów można znaleźć również na moim blogu >>

Zapraszam do kontaktu i współpracy.